20 marca 2019

30 młodych projektantów zawalczy o miejsca w półfinale Fashion Designer Awards

30 młodych projektantów zawalczy o miejsca w półfinale Fashion Designer Awards

Fashion Designer Awards to wyjątkowy konkurs młodej mody organizowany od 2008 roku przez Joannę Sokołowską-Pronobis. Wyjątkowy dlatego, że może się do niego zgłosić każdy młody projektant. W jubileuszowej edycji tematem przewodnim jest hasło Be Italian Be Glamour, dlatego główną rolę w kolekcjach debiutantów odgrywały włoskie wpływy. 25 lutego w hotelu Polonia Palace odbyły się pierwsze obrady jury 10. edycji FDA. Jurorzy konkursu to m.in.: Dawid Woliński, Agnieszka Maciejak, Agnieszka Dygant, Izabela Łapińska, Dorota Williams, Macademian Girl, Mikołaj Komar, Andrzej Foder, Katarzyna Wosiek, Marta Kulczycka i Joanna Sokołowska-Pronobis. Do kolejnego etapu FDA jury wybrało 30 młodych projektantów, którzy zawalczą o miejsca w półfinale konkursu Fashion Designer Awards.

 

 

Pierwszy etap głosowania to przegląd konkursowych teczek, w których młodzi projektanci przedstawiają swoje projekty w formie szczegółowych szkiców. Po głosowaniu i zliczeniu głosów wyłoniono grupę 30 młodych designerów, którzy przekonali jurorów do swojej interpretacji tematu 10. edycji FDA – Be Italian Be Glamour. Spośród nich tylko 20 będzie miało szansę zaprezentować dwie odszyte sylwetki na II obradach jury i dostać się do półfinału, który odbędzie się już 13 kwietnia w Galerii Mokotów w Warszawie. Jurorzy obejrzeli kolekcje inspirowane m.in mafią sycylijską, katedrą mediolańską, rolami Monici Bellucci i Sophii Loren, folklorem włoskiego południa, kinem Felliniego, twórczością Elisy Schiaparelli, mocnym espresso, włoską operą czy przepychem Gianniego Versace.

 

 

W gronie jurorów ponownie jest projektantka Izabela Łapińska „Na obradach podobało mi się, że autorka konkursu, Joanna Pronobis, wsłuchiwała się w opinie jurorów i z radością przeglądała zgłoszenia uczestników, którzy ponownie próbują swoich szans w FDA i podnoszą kwalifikacje, ten konkurs rozwija młodych ludzi! Czekam na dalszy rozwój wydarzeń, i finał, oczywiście”. Od wielu lat w jury zasiada projektantka Agnieszka Maciejak, która mówi „Od zawsze kibicuję projektantom na początku ich drogi, z ogromną ciekawością czekam na obrady jury FDA, a potem nie mogę doczekać się realizacji wybranych przez nas projektów. Bardzo zachęcam młodych twórców do korzystania z potencjału i wolności twórczej, otworzenia się na niestandardowe podejście do wyrażenia swojej wizji”.

 

 

Dorota Williams, naczelna stylistka TVN, która zasiada w jury od 3. edycji, podkreśla – „Jubileuszowa edycja FDA jest pod wieloma względami wyjątkowa. Pomysłodawczyni i producentka konkursu – Joanna Sokołowska-Pronobis – zaproponowała w tym roku przepiękny motyw przewodni – „Be Italian, be glamour”. Temat jest niezwykle inspirujący i wielowymiarowy, co było widać we wszystkich teczkach, które oglądaliśmy podczas pierwszych obrad jury. Młodzi twórcy mają szalenie dużo do powiedzenia, ich kreatywność jest nieograniczona. Ja mam już swoje typy, szczególnie zapamiętałam jedną z teczek, teraz nie mogę się doczekać drugiego etapu – wykonania i zaprezentowania prototypów. Podczas następnych obrad jury, jak to mam w zwyczaju, będę chciała przymierzyć najciekawsze projekty”.

 

 

Poznaj tematy tygodnia

Bądź na czasie z trendami